backSpäť

Čo vám ponúka kvalitný olej na drevo

Odhalíme vám, v čom spočívajú výhody olejov na drevo, aké plnia funkcie a prečo sa ich oplatí používať. Dozviete sa tiež, s ktorým olejom sa môžete pustiť do úpravy dreva v interéri aj exteriéri, aká je jeho charakteristika a tiež spôsob aplikácie.


Prečo a ktoré oleje sa oplatí používať?


Popri klasických tenkovrstvých a lakových lazúrach a ochranných prípravkoch by mala kompletná starostlivosť o drevo zahŕňať tiež oleje špeciálne určené práve pre tento druh materiálu. S pomocou vybraných olejov je možné zachovať prirodzenú štruktúru dreva bez toho, aby ste pri ich pravidelnom používaní museli odstraňovať predchádzajúce olejové nátery. Zatiaľčo niektoré lazúry sa nedokážu kompletne vsiaknuť do dreva prípadne ich náter začína po čase praskať, pri olejoch sa podobných problémov netreba obávať.

V rámci kategórie olejov na drevo vám odporúčame vyskúšať impregnačný olej na drevo Limba od spoločnosti Slovlak. Hlavnou zložkou tohto oleja je ľanový olej a využiť ho možno pri natieraní záhradného nábytku a altánku, drevených terás alebo plotov. Nápomocný vám tiež bude pri obnove interiérového dreva v podobe podláh a drevených okeníc. Olej Limba dokáže prenikmúť do hĺbky dreva a taktiež zanechať na jeho povrchu hladkú až hodvábnu vrstvu, vďaka ktorej sa prirodzená štruktúra dreva stane výraznejšou. Táto vrstva zároveň slúži na ochranu drevených povrchov pred pôsobením UV žiarenia, vody, vlhkosti a rôznych poveternostných vplyvov.


Akým spôsobom možno aplikovať olej na drevo?


Olej Limba si môžete zadovážiť v baleniach s objemom 0, 7 litra prípadne 2, 5 litra a to buď v jeho bezfarebnej verzii alebo siahnuť po farebných alternatívach, ktorými sú dub, čerešňa, palisander, teak prípadne orech. Je pritom dôležité zdôrazniť, že výsledný odtieň sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, na aký druh dreva, v koľkých vrstvách ho nanesiete a tiež od frekvencie, s ktorou budete následne náter opakovať, čo vám vo všeobecnosti odporúčame robiť aspoň dva krát do roka. Pred aplikáciou oleja pritom nemusíte odstraňovať predchádzajúci náter staršieho dáta vytvorený s pomocou iného oleja či tenkovrstvej lazúry, úplne postačí, keď ho pretriete.

Majte na pamäti, že drevený podklad musí byť primerane pripravený na náter, čím máme predovšetkým na mysli, aby bol vyschnutý, nenachádzala sa na ňom námraza a v prípade potreby je nutné z neho odstrániť živičné škvrny alebo iné nečistoty. Tento olej nemusíte riediť, na jeho kvalitné premiešanie by ste ale naopak nemali zabúdať. Následne sa už môžete pustiť do rovnomerného nanášania oleja Limba v smere vlákien dreva, kedy vám dokáže byť nápomocný tak maliarsky štetec, ako aj obyčajná hubka.

S ohľadom na nasiakavosť dreva a aktuálne počasie v čase natierania si drevo môže vyžadovať dve vrstvy oleja alebo mu postačí aj jedna v prípade priaznivých poveternostných podmienok. Každá vrstva vyschne v priebehu 24 hodín pokiaľ samozrejme drevo nemusí čeliť nízkym teplotám respektíve relatívnej vlhkosti vzduchu, ktorého teplota by sa za ideálnych okolností nemala byť nižšia než 10 ani vyššia ako 30 stupňov Celzia. Po nanesení prvej vrstvy vám odporúčame začať s nanášaním druhej minimálne po piatich hodinách. Na záver je vhodné použiť pre zotretie nevsiaknutého oleja suchú handričku a očistiť použité pracovné pomôcky s pomocou riedidla S 6006.