backSpäť

Maľovanie interiéru. Na čo si dať pozor?

Čoraz viac ľudí dáva prednosť vymaľovaniu svojho domova vlastnými silami pred najatím profesionálnych maliarov. A prečo nie? Pokiaľ si zabezpečíte dostatočne kvalitné interiérové farby, potrebné maliarske nástroje a budete sa držať niekoľkých overených tipov, zvládnete maľovanie interiéru bez problémov aj sami. Poradíme vám ako nato.


Príprava interiéru na maľovanie

Priestor, ktorý budeme maľovať, by sme mali ochrániť pred neželaným zašpinením od farby. To znamená pokryť podlahu a nábytok novinami alebo nepoužívanými prikrývkami, ako aj oblepiť elektrické zástrčky. Požadovaná stena by mala byť zároveň dostatočne čistá, suchá a postavená z pevného materiálu. Očistite ju od prachu, umyte umývacími hubkami a počkajte, kým vyschne. Ak by ste v stene našli akékoľvek nerovnosti, vyriešte ich pred maľovaním s pomocou tmelu alebo sadry.


 


Nový alebo už maľovaný podklad?

Treba vziať do úvahy, či je povrch, ktorý budeme maľovať novým podkladom, ktorý ešte nebol maľovaný alebo podkladom, na ktorý už boli v minulosti nanesené viaceré nátery. Pokiaľ ide o novú omietku, pred prvým maľovaním je potrebné počkať aspoň mesiac, aby ste sa uistili, že je omietka dostatočne vyzretá.

V prípade viacnásobne maľovaného priestoru, záleží ďalší postup od kvality predchádzajúcich náterov. Ak nebola dostatočná, nový náter sa nebude dať na stenu dostatočne ľahko nanášať ani sa na nej dobre neujme. Preto je potrebné najprv starý náter oškrabať, vystierkovať a až následne naniesť na požadovaný materiál nový náter.


 


Hor sa do maľovania!

Maľovať možno maliarskymi štetcami, štetkami, valčekmi alebo striekacou pištoľou. Vyberte si maliarske náčinie, s ktorým sa vám lepšie pracuje a tiež pri vašom rozhodovaní zvážte veľkosť maľovanej miestnosti. Aj pri rozsiahlejšom priestore však netreba zanevrieť na menšie štetce, obzvlášť pri maľovaní okolia dvier, okien a menej prístupných miest.

Skôr než vezmete do rúk interiérové farby, odporúčame daný povrch najprv natrieť penetračným náterom PEN-AKRYL. Ten zaručí pevnosť ďalšieho náteru a jeho lepšie vsiaknutie do steny. Penetračný náter vyschne do dvanástich hodín, v závislosti od teploty a vlhkosti maľovaného interiéru. Všeobecne platí, že náter vyschne lepšie v priestore s vyššou teplotou, nižšou vlhkosťou a kde naň nedopadá tieň.

Po vyschnutí penetračného náteru naň môžete následne naniesť interiérovú farbu podľa vášho výberu. Vyskúšajte napríklad niektorú z pestrej škály oteruvzdorných interiérových farieb Premio, ktoré vynikajú krycou schopnosťou a kvalitnou priedušnosťou. Pokiaľ sa rozhodnete použiť viac ako jednu vrstvu náteru, počkajte medzi jednotlivými vrstvami aspoň šesť hodín, aby ste zaručili, že predchádzajúca vrstva už bude dostatočne suchá.

Po zaschnutí poslednej vrstvy máte doslova a do písmena vymaľované a po uprataní a odstránení novín či prikrývok chrániacich podlahu a nábytok vám nič nebráni, aby ste čerstvo vymaľovaný priestor začali používať podľa svojej chuti a želania.