backSpäť

Ktoré farby sa k sebe hodia

Prvým krokom pred domácim maľovaním je výber vhodných farieb, teda farieb, ktoré spoločne vytvárajú vhodnú farebnú kombináciu. Niektoré farby sa totiž k sebe hodia viac a vytvárajú harmonickejší celok ako iné.

Nenahraditeľné koleso farieb



Pre lepšie pochopenie farebnej kombinovateľnosti je ideálne poznať koncept kolesa, alebo ak chcete kruhu farieb. V ňom sú jednotlivé farby usporiadané podľa základných a od nich odvodených farieb. Základnými farbami sú tie, ktoré nemožno získať z iných odtieňov a patrí k nim žltá, červená a modrá. Pokiaľ dve z nich spojíte, dostanete odvodené farby, konkrétne zelenú z modrej a žltej, fialovú z modrej a červenej a napokon oranžovú zlúčením žltej a červenej.

Základné farby sa samozrejme neskôr dajú skombinovať s odvodenými a tým pádom sa existujúce farebné spektrum rozširuje a získava podobu kolesa farieb. V tom mimochodom nenájdeme neutrálne farby, ako je biela a čierna, keďže nevznikajú farebnou kombináciou, ale znížením respektíve zvýšením intenzity svetla. Z toho dôvodou ich zároveň možno bez obáv spájať, nakoľko sa navzájom dopĺňajú a nerušia. V spojení s inými farbami spočíva úloha bielej a čiernej predovšetkým v tónovaní, čiže základnú aj odvodenú farbu buď zosvetlia alebo stmavnú.


Ako pracovať s kolesom farieb


Ako však znalosť kolesa farieb využiť vo váš prospech? V prvom rade platí, že sa k sebe hodia farby nachádzajúce sa v kolese farieb vedľa seba. Ich spojenie je považované za harmonické, prirodzené a pôsobí príjemným dojmom. K takýmto kombináciám napríklad patria svetlomodrá so zelenou, žltá s oranžovou alebo tmavomodrá s fialovou.

Druhou alternatívou je použitie farieb situovaných v rámci kolesa oproti sebe, na základe čoho sa označujú za kontrastné, komplementárne alebo doplnkové farby. Môžete tak spojiť žltú s fialovou, zelenú s červenou alebo modrú s oranžovou a získate výrazné spojenie, na prvý pohľad priťahujúce pozornosť. Dajte si však pozor, aby ste túto kombináciu neprehnali a a aby nebola až príliš „do očí bijúca“. To dosiahnete zohľadením intenzity jednotlivých farieb, čiže jedna z farieb bude bude svetlejšia a druhá zase tmavšia.

Tretiu možnosť predstavuje použitie monotónnej chromatickej farby, teda spojenie dvoch (alebo viacerých) prvkov tej istej farby, avšak v odlišnom odtieni. Do tejto skupiny patria aj kombinácie bielej, čiernej a sivej.


Širokú ponuku farieb ponúka interiérová farba Premio




Po zvolení farebnej kombinácie pre váš domov, nastáva čas zaobstarať si samotnú farbu. Pre tento účel vám odporúčame siahnuť po farbách Premio, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a dlhou životnosťou. Pokiaľ sa rozhodnete pre bielu, máte k dispozícii Premio Elegant vyznačujúcu sa vyššou belosťou, Premio Thermo majúcu tepelnoizolačné vlastnosti alebo Premio Expert, ktorá je umývateľná a možno ju použiť aj vo vlhkom prostredí. Ak preferujete farebnosť, je vhodnou voľbou natónová farba Premio Color, pri ktorej si môžete zvoliť z pestrej škály farieb, vrátane pistácie, prvosienky, nezábudky, jazmínu alebo ibišteka.

Zdroj: lovely.sk